Trifaze Nedir

Trifaze Nedir; Latince, İngilizce Üç fazlı Anlamında yada çok fazlı sistem olarak adlandırılmıştır, gerilimlerinin arasında faz farkı bulunan iki veya daha fazla tek fazlı sistemin birleştirilmiş halidir. Çok fazlı sistemlerin bazı özelliklerinden dolayı elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı çok fazlı olarak yapılır. Çok fazlı sistemlerin en çok kullanılanı üç fazlı sistemlerdir.

3 Faz; Tek fazlı sistemlerde güç dalgalı olduğu halde, çok fazlı sistemlerde oldukça düzgündür. Böylece çok fazlı motorların momenti, tek fazlılara göre düzgün olmaktadır. Üç fazlı motorlar, tek fazlılara göre daha basit yapılı olup daha az bakım gerektirir ve verimleri de yüksektir.

Üç fazlı enerji; iletiminde gerekli olan iletken miktarı, aynı uzaklık aynı kayıplar ve aynı gerilim için bir fazlı sisteme göre azalma gösterir. Bir fazlı yükler, üç fazlı sistemin bir fazını kullanarak çalışabilirler. Üç fazlı sistemlerin tek fazlı sistemde doğrudan çalışması mümkün değildir.

Üç fazlı üretim, bir fazlı üretime benzer. Yalnız burada manyetik alan içerisinde dönen bir iletken yada bobin yerine üç adet bobin vardır. Bu bobinler birbirleri ile 120 derecelik açı ile yerleştirilmiştir.

"Bir Yorum Yapılmış" Yorum Konusu: “Trifaze Nedir”


  1. sadik

    selam.
    3 faz sistemini az da olsa anladim.ama kesin olarak 2 fazli kablunun kac volt gerilim tasidigini bana yazabilirmisiniz bizahmet.
    tesekkurler

Bize Yazın

You must be logged in to post a comment.