Hakkında

Voltaj Regülatörü Hakkında

Regülatör Hakkında;

Şebekeden kaynaklanan gerilim dalgalanmalarını elektronik ve hareketli ekipmanların sistemli olarak çalışması ile sabit hale getiren cihaza regülatör denir.Voltaj Regülatörleri çeşitli nedenlerle şebeke gerilimlerinde meydana gelen voltaj düşmelerinden veya voltaj yükselmelerinden dolayı ev, işyeri, fabrika vb. yerlerdeki elektrikli ve elektronik cihazlarımızın zarar görmesini önlemek yada yeterince verimli çalışabilmesini sağlamak amacıyla üretilen elektronik voltaj düzenleyicilerdir. Regülatör güç ölçümüne ve stabilize olma hızına bağlı olarak yapılmaktadır. Monofaze Servo Regülatör modelleri yaklaşık olarak 100 V / Sn. hız ile, Trifaze Servo Regülatör modelleri ise yaklaşık 60 V / Sn. hız ile düzeltme yapmaktadırlar. Daha hızlı düzeltme gereken durumlarda mutlaka Mikroişlemcili Servo Regülatör yada Statik Regülatör tercih edilmelidir. Servo Regülatör modelleri değişik giriş gerilim aralıklarında üretilebilmektedir. Standart olarak 150 VAC – 250 VAC aralığında üretilen Servo Regülatör modelleri isteğe göre 90 VAC – 300 VAC aralığına kadar esnetilebilmektedir.
Regülasyon Hakkında;

FCM Servo regülatörler şebeke gerilimlerinde meydana gelen voltaj değişimleri nedeniyle ev, işyeri, alışveriş merkezi ya da fabrikalarda kullanılan bütün elektrikli cihazlarınızın zarar görmesini engellemek ve istenen verimde çalışmasını sağlamak amacıyla üretilmiş gerilim düzenleyicilerdir. FCM Servo regülatör Yüksek kalitede malzemelerden, ağır iş koşullarında ve tam yükte, yüksek verimle çalışabilecek kapasitede üretilmiştir. REGÜLATÖR YAPISAL ÖZELLİKLERİ Servo motorlu Mikroişlemci temelli kartlarla akıllı kontrol ve koruma ünitesi Bütün elektrikli cihazlar için güvenilir kullanım 1 (monofaze) servo elektronik regülatör olarak 1 kva – 30 kVA güç aralığı İsteğe bağlı özel servo regülatör olarak 90 V AC – 280 V AC arası düzenleme(opsiyonel) Kullanıcı ihtiyacına göre özel dizayn, yüksek verimli servo regülatör Kaliteli malzeme ile basit bir yapıda üretim, minimum arıza riski Çıkışta koruma ve gecikme amaçlı KONTAKTÖR ünitesi ( opsiyonel ) ISO-9001 Kalite Güvence Sistemi ile üretim 2 yıl ürün garanti 10 yıl yedek parça garantisi Yaygın teknik servis desteği REGÜLATÖR STANDART GÖSTERGELER: Çıkış Voltmetresi ( 3 faz ürünler için komütatör ) Çıkış Ampermetresi ( opsiyonel ) Giriş Voltmetresi ( opsiyonel ) Giriş için sinyal lambası LCD PANEL 1. LCD’nin ilk satırında gösterilen değerler ve mesajlar: Regulator On : Giriş voltajının normal sınırlar içinde, aşırı ısı ve genel arızanın olmadığını gösterir. Regulator Wait : Servo regülatöre gelen Giriş voltajı hatalı olduğunda, aşırı ısı oluştuğunda veya genel kart arızası olduğunda görünen ve regülatörün çalışmadığını gösteren uyarı. Output Normal : Regülatör çıkış voltajının normal sınırlar içinde olduğunu gösterir. Çıkış koruma rölesi çekili konumdadır ve regülatör çıkışında nominal voltaj vardır. Output Failure : Regülatör çıkış voltajının normal sınırların dışında olduğunu gösterir. Çıkış koruma rölesi çekili değildir ve regülatör çıkışında voltaj yoktur. Over Temp. : Regülatörün güç katının aşırı ısındığını gösterir. Bu durumda çıkış koruma rölesi çekili değildir ve regülatör çıkışında voltaj yoktur. Over Load : Aşırı yük göstergesi (opsiyonel) 2. LCD’nin ikinci satırında gösterilen değerler ve mesajlar: IN : Regülatör AC Giriş voltajı (Her faz için) OUT : Regülatör AC Çıkış voltajı (Her faz için) LOAD : Yük (Her faz için)(opsiyonel)
Monofaze Servo Regülatörler Hakkında;

1 Faz giriş 1 Faz çıkışlı ( Monofaze ) Voltaj regülatörleri 1-50kVA Aralığında imal edilmektedir. Regülatörlerimiz TSE Standartlarına uygun imal edilmektedir. Tüm ürünlerimiz varyaklı sistem olup trafolar bakırdan imal edilmiştir. Ev için regülatör ihtiyaçlarınıza kesin çözümler sunan FCM Regülatör 220VAC elektrik ihtiyacı olan tüm alanlarda güvenle kullanılabilir.
Trifaze Servo Regülatörler Hakkında;

FCM’nin sanayi uygulamaları için geliştirdiği Trifaze Giriş Trifaze çıkışlı voltaj regülatörleri , makine, tekstil, sağlık, askeri ve sanayi alanlarında kullanılmaktadır. Üstün özelliklere sahip FCM Trifaze voltaj regülatörlerinde kullanılan varyaklar H sınıfı yüksek iletim özellikli bakır tellerden üretilmiştir. Varyak nüvesi, yüksek gausslu yönlendirilmiş silisli saçtan imal edilir. Regülatör içerisinde çıkış gücüne uygun booster trafo bulunup, sargılar cam elyaf izoleli bakır tel ile yapılır. Enerji stabilizasyonu için sizde FCM’yi tercih edin.
Monofaze Mikroişlemcili Regülatör Hakkında;

Mikroişlemcili Regülatör teknolojisi Servo Motorlu analog regülatör sistemlerinin regülasyon hızının yetersiz kaldığı elektrik cihazlar için geliştirilmiş ve Dijital kontrol üniteleri ile desteklenmiş bir Voltaj regülatörü sistemidir. Analog Servo regülatör sistemlerinin Voltaj düzenleme hızı saniyuede 85V/sn değerlerini yakalamaya çalışırken Mikroişlemcili regülatör ile bu regülasyon hızı 200V/sn değerlerine ulaşabilmektedir. Makine sektörünün vazgeçilmez hassas elektronik cihazları olan CNC, Tel erezyon, Lazer kesim vb. sistemler için ideal voltaj regülatörü görevini yerine getirebilecek teknolojidir. Hangi tip voltaj regülatörüne ihtiyacınız olduğu hakkında konusunda uzman satış ekibimizden hemen destek alabiliriniz.

Üç fazlı regülatör sistemleri içerisinde Mikroişlemcili regülatör kullanımı çok yaygındır. FCM Trifaze mikroişlemcili voltaj regülatörü ile Endüstriyet elektronik cihazlarınıza sabit gerilim elde edebilirsiniz. Mikroişlemcili regülatörlerimiz Monofaze olarak 1-40kVA arasında üretilmektedir. Trifaze üretim şekli 10.5kVA’dan başlamaktadır. Siparişe göre yüksek güçte regülatör imal edilebilmektedir. Şuan için maksimum 2000kVA Regülatör üretilmiştir. Bu kapasitedeki regülatörlerimiz genelde Türk cumhuriyetleri Azerbeycan, Türkmenistan, Kazakistan gibi ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Statik regülatör sistemleri Voltaj regülatörü teknolojisinin en gelişmiş halidir. İçerisinde herhangibir hareketli parça içermeyen Statik regülatör sistemi tam elektronik yapısı ile üstün koruma fonksiyonlarına sahiptir. En belirgin özelliği voltaj regülasyon hızıdır. Monofaze Statik Regülatörler ev ve ofis kullanımı için ideal çözüm ortağınız olabilir. Hassas elektronik ev aletleriniz hızlı voltaj regülasyonu sayesinde elektriksel dalgalanmaları neredeyse hissetmezsiniz.
Statik Regülatör Hakkında;

( Tam Elektronik Regülatör ) Statik regülatör sistemleri klasik servo regülatör sistemlerinden farklı yeni bir teknolojidir. Regülatör içerisinde hareketli bir ekipman bulunmaz voltaj regülasyonu elektronik yarı iletken malzemeler ile yapılmaktadır. FCM Statik regülatör sistemleri bünyesinde kullanılan Tristör teknolojisi sayesinde 500V/sn gibi bir zaman diliminde voltaj regülasyonunu tamamlar Hassas elektronik cihazlarınız için üstün voltaj düzenlemesi sağlar. Statik regülatör sisteminde bulunan elektronik koruma fonksiyonları ile ani voltaj dalgalanmalarından etkilenme riskinizi minimum seviyede tutarken sabit voltaj çıkışı çalışmalarınızın aksaksız devam etmesini sağlar. Sınıfının en hızlısı statik regülatörlerimiz ile enerji dalgalanmalarına son. Yüksek Kalkış Akımı FCM Statik Voltaj Regülatörleri ani ve yüksek akımlara dayanıklı yarı iletken elemanlar (thyristör) sayesinde yüksek kalkış akımı gerektiren yüklere çok hızlı cevap vermektedir. Hızlı voltaj regülasyon özelliği bir çok alanda test edilmiş ve yarı iletken elemanlar 20 milisaniye için nominal akımın 10 katına dayanabilmektedir. Oysa servo motorlu voltaj regülatörlerinde ise bir asenkron motorun kalkış demerajında bile, fırçaların kontak noktasında kontak direncinden dolayı çok yüksek sıcaklık meydana gelecek, fırçanın ve transformatörün yüzeyinde tahribata neden olacaktır. Statik Voltaj Regülatörü ; bünyesinde hiçbir hareketli parça içermeyen tamamen elektronik voltaj regülatörüdür. Voltaj düzeltmesi tamamen mikroişlemci denetiminde dijital teknolojiyle milisaniyeler mertebesinde gerçekleştirilir. Aşınacak, eskiyecek bakım gerektirecek hiçbir parçası yoktur. Şebekenin ilk periyodunda gerilimdeki değişimi hissederek bir periyod sonra voltajı monofaze 220 VAC veya trifaze 380 VAC seviyesine getirir. Maksimum 20 milisaniye de düzeltme gerçekleşir. Üretiminde özenle seçilen, ani ve yüksek akımlara dayanıklı yarı iletkenler ( thyristör – IGBT ) sayesinde yüksek kalkış akımı gerektiren yüklere çok hızlı cevap vermektedir. FCM Statik voltaj regülatörleri kontrol paneli üzerinden her fazı bağımsız olarak açma kapama özelliğine sahiptir. Aşırı akım, aşırı gerilim, aşırı yük, aşırı sıcaklık ve kısa devre korumaları bulunan FCM Statik regülatör sistemleri ile enerji dalgalanmalarına kesin çözümler.

"Bir Yorum Yapılmış" Yorum Konusu: “Hakkında”


  1. Tuncay ÖZKAYA

    Slm . ben ev elektriği için regülatör almayı düşünüyorum , evdeki cihazlar ın voltajı hesaplandığında 10- 15 kw arasında değişim göstermektedir . Benim sormak istediğim kullanacağım regülatörün cinsi ne olmalı. Servo mu, mikroişlemcili mi yoksa statik olarak adlandırılan cins mi , monofoze tek faz kullanmam gerektiğini biliyorum ama bahsettiğim türlerin hangisi ev elektiği için en dayanıklı ve en koruyucu olanıdır. ilginize teşekkür ediyorum.

Bize Yazın

You must be logged in to post a comment.